Vestlesime noor korvpallur Madis Soodlaga, 22-aastane noormees pallib hetkel Eesti vaieldamatult parimas klubis BC Kalev/Cramo. Madisega tegime loo, sest tahtsime tuua värskust meie endi tegemistesse ning aru saada milline on noore tippsportlase mõtlemine teatud küsimustes, mis teda ennast otseselt puudutavad.  

Kui sa oma sportlaskarjääri lõpetad, mis sa edasi teed?  

Ma ei tea ju, millal see karjäär lõppeb, äkki ta lõppeb homme, äkki ta lõppeb 15 aasta pärast. Eluga tuleb nii palju tutvusi, et kui sa oled 35 aastane siis üks sõber tegeleb ühe asjaga, teine teisega.  Ega kõige lõpuks on see, et inimesed tahavad tööle tuttavaid, sest neid saab usaldada. Ma ei oskagi öelda, eks see kõik tuleb ajaga.

 

Miks on nii, et on sportlased, kes lõpetavad karjääri,  neil võivad tekkida probleemid: alkoholism, rahamured jms?

Eks tihtilugu on see, et inimesed, kes on elus palju teeninud oskavad samaväärselt ka kulutada. Sportlane teenib tihtilugu kõige rohkem vanuses 25-32,  aeg on piiratud. Sa võidki teenida niiöelda suurt raha umbes 10 aastat, kõik mis ma ostan on minu jaoks viiekordse hinnaga. Kui ma ostan näiteks red bulli siis minu jaoks ei ole see euro, vaid on viis eurot, sellepärast, et ma saan seda suurt raha ainult 10 aastat mitte 50. Kui näiteks sina käid tööl – sa saad ütleme 4000 eurot, sa oled arvestanud, et terve elu, kui sa oskad seda tööd teha siis peale väikeste kõikumiste su palk jääb samaks. Aga sportlane, paljud kui lõpetavad oma karjääri ära, nad ei oskagi midagi teha ja ütleme sellised keskmised sportlased saavad oma 3-4 tuhat eurot kuus kätte, aga kõigile meeldib kulutada ja kui karjäär on otsas on ka raha otsas. Et oleneb Inimesest, kellel on pärast nuppu edasi areneda ja kellel ei ole.  

 

Spordis töö võidab talendi või vastupidi?

See kõik oleneb mis vundament sul on. Ma olen alati naljaga öelnud, et töö ei võida talenti. Aga see talent ei saa ka olla, et ainult joob ja laaberdab, aga trenni ei tee. Mina ütlen lihtsalt, et fakt on see, et kui sa teed sama palju trenni ja tööd talendi ja mitte talendiga siis talent alati võidab. Talenti me kutsume korvpallis mängumeheks, et kedagi tegelikult ei huvita kui palju sa trenni teed vaid oleneb sellest, kuidas sa mängid. Ja muidugi on neid kelle puhul näed, et mees mängib hästi, kui ta näiteks jätaks käraka panemise ja muu eemale siis neist saaks veel kõvemad mängumehed.

 

Ehk sa siis väidad, et sportlased panevad kõvasti napsu?

Ma ei väida seda, et sportlased iga õhtu viina joovad. Aga kindlasti pooltel sportlastel on näiteks õhtune õlle väikseks lõõgastuseks.

 

Kas Kalev võiks tuua rohkem klubisse kvaliteetseid Eesti mängumehi, et ei vaataks Kalevi mänge nagu võõrklubi kohtumisi?

Kui sa tahad mängida Euroopa tasemel siis ei saa nii. Selle jaoks peaks koondama kogu Eesti koondise klubisse.  Aga seal tekib olukord, kus osad langevad pingi mängijateks ja siis sa pigem tahad rakendada oma talenti klubis, kus sa saad mänguaega. Minul hetkel on suva palju ma mängin selle treeneri ja klubi all, peaasi, et palka makstakse. Kui ma oleks suure mängusooviga siis ma valiksin kindlasti klubi, kus ma saaksin mänguaega.

 

Mis on sinu suurim unistus seoses kossuga?

Tead, istud kaks aastat pingil siis mõtled üldse, et miks ja enesekindlust ei ole, aga äkki see huvi ja motivatsioon tuleb tagasi, ei tea, peab mõtlema, mis saab.

 

Millal liitub esimene eestlane NBA meeskonnaga?

Raieste ja Drell on antud valikusse, aga arvan, et hetkel on nad liiga noored. Maik Kalev Kotsar, Rauno Nurger on potensiaalikad. Aga kui Raieste, Kullamäe ja Drell tahavad kõvasti edasi pingutada siis võivad saada. Mõned teevad kõvasti tööd mõned vähem aga ikka on samal tasemel, mõnda jällegi viibki ükskõiksus edasi, sest ei teki ülemõtlemist. Umbes nagu, et lähed naisega kohtingule, ei mõtle üle, läheb kuidas läheb.  

 

Kumb on riigi jaoks olulisem, kas tippsportlased või kvaliteetne muusika ja teater?

Mina spordiinimesena arvan, et spordi jaoks inimesed näevad rohkem vaeva. Muusikat ma lähen ja teen, see tuleb peast, loeb kui andekas sa oled. Aga spordis sa pead pingutama päevast päeva. Muusika elu on veidi teistmoodi elustiil. Sportlane peab distsiplineeritud olema. Ega tegelikult mõlemad on tähtsad ei oska öelda kumb on tähtsam, kui ma peaks valima kas kaoks ära tippsport või muusika, siis ma peaks valima kas jook või söök. Aga ma ütlen, et tippsportlase elu on raske, kui sa lähed muusikat esitama siis muusika on juba valmis, aga sportlane läheb ja teeb seda kõike kohapeal siin ja praegu ja kunagi ei tea, kas sa suudad oma võimed mänguks muuta.