Lapsest saati räägitakse inimesele, et emotsioone ei tohi alla suruda, vaid need peab vabaks laskma. Emotsioonid on naturaalne osa inimeseks olemisest. Samas õpetatakse aga, et emotsioonid pole ratsionaalsed ja nende ajel otsuseid teha pole just kõige targem. Olen viimasel ajal enda kogemuste ning Ingar Villido (kuri)kuulsa teose “Emotsioonid. inimkonna suurim sõltuvus “ põhjal hakanud mõtlema, et need kõik õpetussõnad tulenevad samuti inimeseks olemise naturaalsest olekust – laiskusest.

 

Kuna elamine on ääretult ohtlik, võib tunduda kõige parem valik hoiduda kõigist ja kõigest ning ümbritseda end kaitsva müüriga. Kõik inimesed on laisad olgu see ilmselge päevad läbi diivanil istumine või veidi rohkem varjatult, näiteks emotsionaalne laiskus. Nädalate viisi diivanil laiseldes tuleb kindlasti aga mängu inimlik vajadus saavutada ja oma ellu väärtust luua.  Inimesel on võime end treenida ja aju laiskusega võistelda. Vastasel juhul poleks olemas andekaid sportlasi ega ka arste, sest mõlemaga kaasneb füüsiline ja vaimne kurnatus.

 

Mina ise olen samuti süüdi pigem emotsionaalses laiskuses. Diivanil ma kaua ei püsi ja pidev rahutus on sees, kuid aastaid olen olnud sõltuvuses omaenda negatiivsetest emotsioonidest. Olen lasknud jonnakusel, väsimusel, rahutusel, kuid ka eufoorial, elevusel ja õnnel end juhtida ja teistel inimestel end läbi nende ka defineerida.

 

See on tulenenud aga laiskusest enda emotsioone tundma õppida, et saavutada püsivam ja tasakaalukam rahutunne. Olen elanud ja arvan, et paljud teised, sõltuvalt sellest, kas väliskeskkonnas toimuv teeb mind pigem õnnelikuks või kurvaks. Villido räägib oma raamatus näiteks sellest, kuidas emotsioonid mõjutavad inimese finantsilist olukorda. Sul võib olla meeletus koguses raha, aga hetkeline emotsioon võib võtta kogu jõu ja leiad end kallites internetipoodides pidurdamatult shoppamas. Samamoodi on ka dieediga. Reaalselt pole inimesel transrasvadest laetud maiustusi vaja, aga erinevad emotsioonid nagu kurbus, väsimus panevad meid arvama, et vajame neid. See on kõik laiskus mitte oma emotsioonidega tegeleda ja anda alla esimestele kiusatustele.

 

Samamoodi nagu treenime oma keha tugevamaks ja tugevamaks, peaksime treenima oma emotsioone. Neid ei ole vaja alla suruda, vaid pigem treenida end nii, et iga välisfaktor neid üldsegi ei tekita. Negatiivseid emotsioone ei ole tark pidada naturaalseks, need on naturaalsed, sest kõik inimesed on neid tundnud ja sest need on mingitel elu hetkedel meile vajalikud. Aga emotsioon ei tohiks inimest kontrollida ega inimene ennast läbi selle defineerida. Emotsiooni ei ole füüsiliselt olemas, see on tõlgendus väliskeskkonnast.