Gerda Rand on täna edukas noorte edutreener, kes inspireerib tuhandeid noori astumaks oma esimene samm ettevõtlusesse. Mis on Gerda jaoks oluline, mida ettevõtlust talle andnud on ja kuidas eduni jõuda käisime noore ärinaise käest küsimas.

Räägi alustuseks lähemalt, mis on Su peamised tööalased tegevused?

Ma aitan saada tudengitel maailma parimat ettevõtluskogemust, aitan neil kandideerida Southwestern Advantage suveprogrammi. Tegelen ka kõrvalt investeerimise ja ettevõtlusega ja olen nö edutreener noortele.

 

Kas edutreenerina töötadki peamiselt Southwestern Advantage raames?

Jah, peamiselt tegelen sellega, aga olen olnud mentoriks ka mõnele tippsportlasele, kuna tegelesin ise kaheksa aastat jalgrattaspordiga. Ja ka õpilasfirmasid olen aidanud.

 

Kas teekond tippspordist ettevõtluseni oli Sinu jaoks loogiline jätk?

Jah, ma arvan, et printsiibid on spordis ja ettevõtluses samad. Mõlemal juhul peab olema sihikindel, pingutama. Aga tegelikult juhtus midagi, mis seletab ka, miks ma ettevõtlusesse läksin ja tippspordi lõpetasin. Mu eesmärk oli jõuda 2012. aasta Londoni olümpiamängudele, tahtsin palju saavutada, ma elasin ja hingasin spordi nime, kuni siis 2007. aasta 15. augustini, mil juhtus see saatuslik õnnetus, mis muutis kogu mu elu. Tallinn- Narva maanteel sõitis veoauto meie treeninggrupile otsa ja mina olin üks neljast, kes sai kannatada. Olin koomas, mul oli koljuluumurd ja ajuturse. Vaakusin elu ja surma vahel. Praegu olen õnnelik, et saan olla elus ja teisi aidata. Minu identiteet oligi olla tippsportlane ja kui ma mõistsin, et see kõik on läbi, sai mul eluisu otsa. Mul tekkisid toitumishäired ja see oli üks viis, kuidas ma end hävitasin. Sport oli ainuke, mille nimel olin elanud ja nüüd oli see peatükk läbi.

 

Kuidas see sündmus sind on muutnud?

See on toonud mu ellu nii palju mõistmist, armastust ja tänulikkust. Tuleb olla tänulik iga päeva eest ja mõistsin, et elu mõte teisi aidata ja teenida. See on see, mis teeb meid õnnelikuks. Jagamine. Ja siis sealt ma läksingi sammhaaval edasi. Ma olen alati tahtnud olla edukas ettevõtja, kuid mul ei olnud neid oskusi ja teadmisi ega ka toetavat keskkonda, neid sõpru, kes mu unistusesse uskusid ning Southwestern Advantage andis selle mulle. Me oleme keskmine oma viiest lähimast sõbrast ja raamatutest, mida loeme. See on nii oluline, kes on me ümber, kas inimene pigem toetab meie eesmärke või hoiab meid sootuks tagasi. Ja üks tähtis osa on ka eesmärkide kirjapanemine. See tõstab suuresti tõenäosust, et inimene ka saavutab need eesmärgid. Ja veel enam, kui inimesel on mentor, kes teda pidevalt innustab, on õnnestumise tõenäosus 75%.

 

Kas jagamine ja teiste teenimine on tõesti kõige olulisem?

Jah, kui me mõtleme noorte ja nende töövalikute peale, siis on kolm olulist detaili, mida tähele panna – earn, mis tähendab, teenid hästi ja saavutad finantsilise vabaduse, teine on learn, mis tähendab oma kogemustest õppimist ning kolmas ja kõige tähtsam on serve – anda tagasi, luua väärtust. Loome teiste inimeste ellu väärtust ja nii loome seda ka enda ellu. Ja pikas perspektiivis, kui üks neist kolmest on puudu, on töö valus ja kurb. Ja ma tunnen, et see töö, mida mina teen, pakub mulle kõiki neid kolme. Ma ei ütle, et see on ainus viis ja alati võib mõelda, et kuskil mujal on parem. Tegelikult on parem seal, kuhu me fookuse paneme.

 

Mida noored saavad kaasa Southwestern Advantage programmist?

Nende suhtumine on palju positiivsem. Kui vanasti ajas iga asi närvi ja tekkis tunne, et ei viitsi ega oska tegeleda muredega, siis nüüd on neil problem solving attitude. Kontrollime kontrollitavaid ja laseme lahti sellest, mida ei saa kontrollida. Ja see on edu võti mistahes valdkonnas. Fookus peab olema kasvamisel ja õppimisel, mitte tulemusel.
Paljudel noortel ongi vale suhtumine, et tahan kohe hästi edukaks saada ja teenida 5000 kuus, aga kui vähesed mõtlevad selle peale, kui palju tööd see nõuab, et selle kõigeni jõuda.

 

Mis sa arvad, miks noored tahavad sellest programmist osa võtta?

Noortele meeldib see programm, sest on intensiivne ja toob välja nende karakteri. Hästi oluline on teada, miks inimene midagi teeb. If they lose their why, they lose their way. Siis peab minema visiooni juurde tagasi. Eelkõige toob programm välja tugevused ja nõrkused ja mida varem neist teada, seda kiiremini saab teha parandusi. Paljud saavad teada oma nõrkusest alles 40ndates, aga siis on inimene olnud juba aastakümneid mugavustsoonis ja end muuta on palju raskem.

 

Mida oled sina pidanud enda karakteri juures parandama, mida oled enda kohta õppinud?

Ma pean tunnistama, et olin üsna isekas. Eks see oli seotud tippspordiga, olin ainult mina ja mu eesmärgid. Ma olen õppinud nägema, kuidas saab kõigile head teha ja et on palju enamat kui mina ja maailm. Ma tahan inspireerida ja aidata teisi oma eesmärke saavutada ja ka raskustest üle saada.

 

Kui palju sa investeerid ja kuhu? Kas investeerimine ja ettevõtlus on kõigi jaoks või peab selleks olema sündinud ärigeeniga?

Ma arvan, et kindlasti on see kõigile. See on rahaline intelligentsus ja õppimine oma kuludega toime tulema. Nagu Jaak Roosaare on õpetanud, siis oma kuldmune ei tohi panna ühte korvikesse, nii et ma olen investeerinud nii aktsiatesse kui ka võlakirjadesse ja andnud erahüpoteegiga laene. Samuti on mul mitmeid kinnisvara objekte.

 

Kuidas on eesti inimese suhe rahaga?

Ma arvan, et rahaline intelligentsus on paranenud ja seda on näha ka kultuuris, inimesed on avatud investeerimisele ja huvituvad rohkem rahalisest aktiivsusest.

 

Mida soovitaksid noorele, kes tahab alustada investeerimise või ettevõtlusega?

Soovitan investeerida haridusse. Käia koolitustel, lugeda raamatuid. Ja kindlasti osaleda meie programmis. Southwestern on üks raskemaid ja hullemaid programme, mida noor saab teha, aga see tõesti arendab. See toob täielikult mugavustsoonist välja ja kasvatab erakordsel moel.

 

Milliseid harjumusi oled lisanud oma igapäevaellu eduka karjäärinaisena?

Viimasel ajal käin iga hommik jooksmas. Samuti loen palju raamatuid ja olen hakanud ka külma dušši all käima. Minu jaoks on tasakaal hästi tähtis. Loomulikult, mõnikord peab panustama ühte valdkonda rohkem kui teise. Ja teisel hetkel jällegi teise valdkonda. Oluline on võtta iga nädal tund aega elu planeerimiseks. Nii saan teha kindlaks, et leian aega pere ja sõpradega aja veetmiseks ning saan ka planeerida, millal loen ja trenni teen, millal vaatan filmi. Kui panen need oma graafikusse sisse, ei tunne end halvasti, sest olen planeerinud seda kõike teha.

 

Mis on su karjäärialased unistused?

Luua performance coaching academy läbi Southwestern Advantage’i, et võimalikult paljud noored saaksid kogeda seda ettevõtlusprogrammi. Ja üleüldiselt kasvatada oma baasi. Areneda ja arendada ka teisi.

 

Mis on elus kõige tähtsam?

Pere ja armastus. Kui kõik materiaalne meilt ära võetakse, siis jäävad alles lähedased. Ja oluline on veel üleüldine arenemine ja kasv. Et olla iga päev teiste vastu natuke parem. Tugevad suhted on õnne ja pikaealisuse saladus. Ma ei otsi jüngreid, vaid uusi sõpru ja ägedad inimesi, kellega oma elu jagada ja lõbusat aega veeta. Elu peab olema fun.