Jesper Parve on menulugude ja “Mees” ja “Mees 2. Minu kari” autor. Lisaks sellele täidab 
ta aega  ,,Mida Mehed Tegelikult Tahavad” vestlusõhtu esinemiste ja raadiosaade ,, Suhtes” salvestusega igalaupäeva hommik. Oma tegemistest, mehelikkusest ja enesearengust räägib Teile Jesper Parve.

 

Millega lisaks eelmainitule tegeled?

JES Podcasti lindistustega paar korda kuus. Eks veedan ka Bali saarel palju aega giidina. Suvel jällegi on rohkem tegemist JES Sandwich Studioga. Rändame mööda eesti suveüritusi ja pakume kodumaise tooraine baasil elaval tulel tehtud käsitöö võileibu.

 

Mis oli Sinu esimene samm eneseteadlikuks saamiseks?

Siis kui ei suutnud enam tavaelu mõtteid korvpalliplatsilt eemal hoida. Ja juhuslikult samal ajal kinkis vanaema mulle Dale Garnegie raamatu “Ärge muretsege, hakake elama”. See oli selline esimene silmade avaja. See oli 20 aastat tagasi.

 

Kui palju mõjutab inimese füüsiline väljanägemine Sinu arvates tema sisemist mina?

Väga palju, kuigi ei tohiks. Eriti kehtib see muidugi naiste puhul. Aga selles on süüdi juba ilutööstus, kes hommikust õhtuni naistele sisendab et sa ei ole piisavalt ilus ja piisavalt sale. Aga tundub, et see hakkab natuke paremuse poole õnneks muutuma ja järjest enam rõhutatakse loomulikku väljanägemist.

 

Mis Sind inimestes inspireerib? Kas oled inimeste inimene?

Mõnes mõttes olen väga suur inimhingede insener. Mind väga huvitavad põnevad isiksused, iseloomud ja karakterid. Mulle meeldib olla seltskonnas, kuid vajan ka väga palju üksioleku aega. See on see aeg, kui tekivad ideed ja head mõtted.

 

Oled oma raamatus „Mees“ selle inimlooma tükkideks võtnud. Kas neid mõtteid kirja pannes õppisid ka ise midagi uut?

Muidugi, raamatu jaoks ideede kinni püüdmine ja ülesleidmine on väga põnev protsess. Selle käigus saab väga palju teada ka enda kohta. Eriti just seda, mismoodi minu mõistus töötab ja kuidas ennast programmeerida õigele lainele, et olla pidevalt kohal.

 

Palju on Sinu teoste puhul räägitud, et lood mehest põhinevad suuresti Sinu enda tajul ja arvamusel ning seetõttu ei saa võtta seda universaalse tõena. Kas tegelikult on olemas mingi universaalne ühine nimetaja meeste puhul?

Muidugi ei ole see universaalne tõde. See on minu lugu, seda olen ka alati rõhutanud. Minu raamatute idee ongi selles, et inimene mõtlema panna ja kahtlema selles, mida talle iga päev kõrva karjutakse. Panna korraks inimene kahtlema kõiges, mida ta siiamaani teab. Et hakata otsima oma tõde. Ja see tõde on igal mehel erinev.

 

Viimasel aastakümnel on lääne ühiskonnas hakanud tugevalt ilmnema tendents, et nö traditsioonilist meest surutakse maha. Mees ei peagi olema kaitsja ja kindluse tagaja ja tugevus on häbiasi. Esiteks, kas nõustud ja teiseks, kas nii on õige?

Ei nõustu sellega, et tugevus on häbiasi. Inimestel on viimasel ajal liiga palju aega ja liiga vähe tõelisi muresid ja siis hakatakse üle mõtlema ja otsima probleeme seal kus neid ei ole. Las mees olla mees ja naine olla naine. Nii on see toiminud siiamaani ja toimib ka edasi.

 

Milline on eesti mehe suhe iseendaga?

Muutub järjest paremaks. Tunne iseennast, rohkem ei olegi vaja. Aga kuidas selle tundmiseni jõuda? Kogemus tuleneb eksimustest, aga eksimusi kardetakse. Sellest hirmust peaks üle saama. On okei, kui mõni asi vahel persse läheb. Järgmine kord oled targem. Ei tohi karta eksida, ainult nii saad endaga sõbraks.

 

Kas sa arvad, et eesti mehed on head isad? Kuidas olla hea isa?

Muidugi on, isegi väga head. Ainuke asi, mida me peame tegema on see, et me ei annaks edasi igasugu negatiivseid pere ja suguvõsa mustreid oma lastele, mis põlvest põlve on igas peres juba olnud. See ongi meie kui isade ülesanne. Murda ära see nutulugu, trots ja vingumine, mis paljudes peredes on juba põlvkondi kestnud. Hoolitseda selle eest, et meie lapsed oleks targemad kui meie ja et nende elu oleks rõõmsam ja lõbusam kui oli meie.

 

Milline on mehelik mees?

See, kes hoiab oma karja. Ehk hoolitseb nende eest, kes on tema hoolde usaldatud. Teeb enamus oma otsustest lähtuvalt kogu oma karja heaolust. Ja ei unusta kogu selle asja sees ka elu nautida ja rõõmus olla.

 

Kuidas on Sul lood kahetsemisega? Kas kahetsemine on edasiviiv jõud?

Täiesti mõttetu emotsioon. Halvab kogu su reaalsuse ja hetkes elamise. Tuleb käituda nii, et ei peaks midagi kahetsema. Ja igaüks teab juba ise, milline tema see käitumine just olema peaks.

 

Kas kergitaksid saladuseloori ja ütleksid, mis on sinu järgmine projekt?

Hiiumaale ühe erilise koha loomine…

 

Mida soovitaksid karakterise lugejale, kes on kimpus oma suhte või iseendaga?

Kui on väike mure ja tahad sellest vabaneda, löö lahti Google ja targad raamatud. Abi on lähemal kui oskad arvata. Kui on suur mure ja tahad sellest vabaneda, küsi abi. Inimestele meeldib tegelikult teisi aidata. Aga kui on mured ja sa ei taha nendest vabaneda ning naudid pidevat muretsemist ja negatiivsust, siis ela sellega. Mõni ei oskagi teisiti.

 

Lõpetuseks üks raamatusoovitus. Millise teose peaks meie lugeja ilmtingimata kätte haarama?

Muidugi  raamatu “Mees” mõlemad osad. Sealt leiavad lugemist nii mehed kui ka naised. Nii pereinimesed kui ka vallalised. Mõne hea mõtte ikka saab, mis ehk aitab natuke mõista paarilist või elu. Ja kui tõesti ei leia, siis grillihooaeg on algamas, saab hea tulehakatuse.